A szófelhők zseniális eszközök a szavak, gondolatok, nagyobb adathalmazok vizuális megjelenítésében és az egyébként végtelenül unalmas és monoton prenzentációkat is igazi műalkotásokká varázsolják. Az internet bővelkedik szófelhő generátorokban, ezért most megmutatom a legjobb eszközöket, amelyekkel igazán öröm a szófelhő készítés, kiválóan testreszabhatók és kiélhetjük velük minden kreativitásunkat.
Mi is az a szófelhő?
A szófelhő – angolul word cloud vagy tag cloud – egy igazán kreatív módja annak, hogy szöveges tartalmakat izgalmas vizuális formába öntsünk.
A szófelhők használatával az unalmas adatokból egycsapásra látványos és beszédes grafikák születnek, melyek garantáltan lekötik a hallgatóság figyelmét ahelyett, hogy száraz adathalmazokat kellene értelmezniük.
A szófelhők működése egyszerű: minél többször fordul elő egy adott szó egy szöveges adatforrásban – például egy beszédben, blogbejegyzésben vagy adatbázisban -, annál nagyobb és merészebb formában jelenik meg a szófelhőben.
A szófelhők ideálisak arra, hogy a szöveges adatokból kiemeljük a legfontosabb részeket. Segítségükkel két különböző szövegrészletet könnyen összehasonlíthatunk és szembeállíthatunk egymással.
A szófelhő készítés arra is tökéletes, hogy fontos elemzési adatokat diagramokká, grafikonokká és infografikákká alakítson, ami azért fontos, mert agyunk minden más formátummal szemben előnyben részesíti a vizuális információkat.
Mire jó a szófelhő generátor?
Ahogy neve is utal rá, a szófelhő generátor olyan online eszköz, amely látványos szófelhőket készít.
Ezeket különböző módon formázza, például:
- Vízszintes vonalakként
- Oszlopokként
- Bizonyos alakzatokként
A legtöbb online eszköz azt is lehetővé teszi, hogy különböző elrendezéseket, betűtípusokat és színeket válasszunk preferenciáiktól függően. Ez egyben azt jelenti, hogy a márkánkhoz, partnereink vagy ügyfeleink színvilágához illeszkedő színsémák szerint is elkészíthetjük őket.
A generátorok általában hasonló alapon működnek, így ha egyet magabiztosan tudunk használni, akkor a többi is gyerekjáték lesz.
A szófelhők előnyei az üzleti életben
A szófelhő vizualizációk nagyon hatékony eszközök. Nézzük is most meg, hogy hogyan is segíthetnek az üzleti mindennapokban.
1. előny: Hatékony a célközönség jobb megismerésében
A közvélemény-kutatásoktól és felmérésektől kezdve a közösségi média posztokig ügyfeleink többféle platformon beszélhetnek márkánkról. Eközben pedig bepillantást engednek abba, hogy:
- Mit szeretnek és mit nem?
- Mi motiválja őket?
- Milyen akadályokkal kell szembenézniük?
Vannak olyan kérdések, amelyek újra és újra felbukkannak és kész lehetetlenség minden hozzászólást, véleményt elolvasni. Ha azonban egy szófelhőt hozol létre ezekből a visszajelzésekből, gyorsan látható lesz, hogy mi foglalkoztatja az ügyfeleket, vásárlókat és milyen irányban érdemes erőfeszítéseket tenni.
Például könnyen láthatóvá válhat, ha sokan említik meg a túl hosszú várakozási időt, vagy a nem megfelelő hozzáállást. Így könnyen reflektorfénybe kerülhetnek azok a fájó pontok, ahol változásra van szükség.
De ugyanígy a pozitív vélemények is azonosíthatók, például a gyorsaság, pontosság, segítőkész ügyfélszolgálat stb.
2. előny: Gyorsabban felkészülhetsz fontos üzleti megbeszélésekre
Viszonylag gyakran fordul elő, hogy egy megbeszélés előtt az utolsó pillanatban esik be egy üzleti beszámoló, egy marketingkutatás eredménye és a terjedelmes dokumentumot rövid időn belül prezentálnod kell. Nincs idő arra, hogy alaposan áttanulmányozd.
A szófelhő generátor ilyenkor óriási segítség, mert megmutatja, hogy melyek a beszédes pontok a szövegben és jelentősen megkönnyíti, hogy megtaláld a legfontosabb részeket az anyagban.
3. előny: Munkavállalói elégedettség elemzés
Egy cég életében elengedhetetlen annak megértése, hogy az alkalmazottak hogyan vélekednek a vállalatról. A szófelhők képesek arra, hogy egy elégedettség-mérés során a dolgozói visszajelzések semmitmondó információ halmazából hasznos értékeléseket készítsenek.
Ha pontosan látjuk, hogy melyek a kritikus pontok az alkalmazottak életében, tudni fogjuk, hogyan hajtsunk végre előremozdító, értelmes változtatásokat, amelyek növelhetik a munkamorált, erősíthetik a vállalati kultúrát és javíthatják a teljesítményt.
4. előny: Adatok egyszerűsítése
Kutatási eredményeket, elemzéseket nagyon nehéz úgy tálalni a közönségnek, hogy az lekösse a figyelmet. Sokszor csak üres tekintetekkel, ásító emberekkel találkozik egy-egy előadó. A szófelhőkkel azonban lehetőség van arra, hogy a száraz adatokat is közérthetően és vonzó módon prezentáljuk.
A mennyiségi adatok esetében a diagramok, grafikonok és egyéb adatvizualizációk segíthetnek a legfontosabb minták azonosításában.
5. előny: Keresőoptimalizálás szófelhők segítségével
Ha foglalkozol SEO-val, akkor alapvetően jól ismered a célközönséged számára releváns kulcsszavakat. De azzal tisztában vagy, hogy a Google hogyan látja a weboldaladat?
A szófelhő generátor segítségével megnézheted, hogy hogy festenek tartalmaid a keresőmotorok szemével. Bár a SEO olyan technikai elemeit, mint a fejlécek, a hivatkozások és az alt címkék nem fogja feltárni a felhős megoldás, de az általános üzenetek ellenőrzésére tökéletes technika. Többek között azt is megtudhatod, hogy valóban kellő figyelmet fordítasz-e a fontos kulcsszavakra.
A 8 legnépszerűbb szófelhő generátor
#1. WordArt.com
A WordArt.com (korábban Tagul) lenyűgöző képeket készít és az egyik legnagyszerűbb szófelhő generátor. Mindent tud, amire szükséged lehet, felhasználóbarát és igényes a megjelenése. Feltölthetsz saját képet és használhatod szófelhőd alakjának beállításához. A generátor automatikusan kiválasztja a színeket az eredeti kép alapján. Megváltoztatható a betűtípus és a szavak tájolása.
A szófelhők készítéséhez még regisztrációra sincs feltétlen szükség. Mindössze a Create your own gombra kell kattintanod a főoldalon és máris megjelenik a szerkesztő felület.
A Words-nél tudod feltölteni a megjelenítendő szöveget. Importálhatsz vagy egyszerűen csak bemásolhatsz információkat, akár néhány szót, vagy hosszabb szöveget. Lehetőség van minden egyes szó színének megváltoztatására és szavak eltávolítására. Arra érdemes odafigyelni, hogy a program nem kedveli az ékezeteket, így ha rosszul jelenne meg egy-egy kifejezés, azt célszerű korrigálni vagy eltávolítani.
#2. WordClouds.com
A WordClouds.com felülete könnyen navigálható, praktikus felület, számos testreszabási lehetőséggel. Ha beírjod az URL-t, azonnal a szerkesztő felületen találod magad. Egy intelligens felugró ablak segít, ha a szófelhő generálás során elakadnál.
A szöveget a Word list menüpontnál lehet beilleszteni akár Word, akár PDF doksiként, és URL-t is beszúrhatsz. Beállíthatod a szavak gyakoriságát, a szófelhő méretét, alakját, témáját és színeit. Az elkészült művet akár PDF-ben vagy vektoros formátumban is letöltheted. Sőt, lehetőséget ad arra is a felület, hogy HTML-ként beágyazd weboldaladba.
#3. Wordle
A Wordle egyszerű, ugyanakkor remekül testreszabható. Itt nincs lehetőség egyéni formák létrehozására, de pont ezért olyan könnyű használni. Random szófelhőt is alkothatsz, egyetlen gombnyomással ugyanis össze tudod keverni a felhőket alkotó szavakat. A Wordle fő hátránya egyértelműen a Java, emiatt bizonyos webböngészőkben nehéz futtatni.
#4. WordItOut
A WordItOut-ot legelsősorban az teszi különlegessé, hogy támogatja az emojikat, így még kreatívabb felhőket készíthetsz. Adhatsz kifejezéseket a felhőkhöz és beállíthatod az egyes szavak színeit, a gyakoriságot, a rangsort és egyebeket. Nagyon sokoldalú programról van szó.
#5. Tagxedo
A Tagxedo működéséhez Microsoft Silverlight szükséges. Nagyon funkciógazdag eszközről van szó, bármilyen egyéni formát, színt és betűtípust támogat. Remek terep a kísérletezésre és óriási előnye még, hogy a felhők korábbi verziójával is tud dolgozni, ha szükséges. Érdemes azonban kicsit tanulni a használatát, mert a navigáció olykor kissé körülményes.
#6. ABCya
Ha az ABCyát használjuk, sokszor érezhetjük úgy, mintha játszanánk. Ez a WordCloud.com egyszerűsített változata, mely a legalapvetőbb testreszabási lehetőségekkel rendelkezik, nagyon egyszerű, felhasználóbarát. Néhány előre beállított színséma, alakzat és betűtípus segítségével pillanatok alatt összeállítható egy alap szófelhő. Ez a generátor elsősorban gyerekek számára ideális.
#7. TagCrowd
A TagCrowd egyik zseniális húzása, az URL beillesztési opció, így egy adott weboldal szövegéből hozható létre szófelhő. Lehetőséget ad arra is, hogy felhő minden egyes szava mellé egy számot adj, így meg lehet mutatni, hogy egy szó milyen gyakran fordul elő a honlapon. Ez a generátor sokkal inkább nevezhető elemző eszköznek, mint művészi alkotás készítőnek. A mérések sokkal nagyobb szerepet kapnak, mint az esztétikum.
#8 Tricklar
A Tricklar azért kicsit más, mint az eddig bemutatott generátorok, mert csakis angol nyelvű médiahírekkel dolgozik. Vizuálisan meg tudja például mutatni, hogy egy bizonyos periódusban, mivel foglalkoztak leginkább az emberek világszerte. Ehhez mindössze az időintervallumot és a földrészt kell megadni. Beállíthatod a megfelelő színeket, betűtípust és formát.
Összefoglalva
Mint az előbbiekben láthattuk, a szófelhőket nagyon sokoldalúan használhatjuk a mindennapok során. Igazi műalkotásokat készíthetünk száraz adathalmazokból és még a keresőoptimalizálást is megkönnyítik. Ráadásul ingyenes verziókban használhatjuk ezeket a programokat. Érdemes kísérletezni velük, felfedezni a bennük rejlő lehetőségeket.
Ha pedig további segítségre van szükséged a keresőoptimalizálásban, keress bizalommal! >>